DETETOV PRVI SUSRET SA VRTIĆEM

Detetov prvi susret sa vrtićem spada u jedan od najvećih događaja u detetovom životu, a ujedno je značajan događaj i za celu porodicu! Za dete polazak u vrtić može predstavljati prvi susret sa većim brojem nepoznatih osoba i prvo odvajanje od roditelja, prevashodno od majke. Važno je da dete zna da ide u okolinu koja je sigurna i bezbedna, i gde će mu se posvetiti maksimalna pažnja a takođe da zna da će mama i tata doći po njega. Zato roditelji treba da pripreme dete na polazak u vrtić i da mu pričaju o tom lepom mestu gde će upoznati nove drugare, gde će se družiti i zabaviti. Period prilagođavanja je specifičan za svako dete i zavisi od uzrasta, temperamenta, od toga da li se dete do tada odvajalo od roditelja i iskustava koje je imalo do tada. Deca se na kraju prilagode na vrtić, samo je pitanje hoće li to biti odmah ili nakon određenog vremena.  Roditeljima polazak u vrtić ne treba da predstavlja stres, već treba da budu ponosni na to da njihovo dete pravi jedan veliki korak u svom životu! Normalne su i negativne reakcije deteta na odvajanje od porodice (strah, plač…) ali one vremenom iščeznu, kada se mališan navikne na promenu i prihvati novu sredinu – drugu decu, vaspitačice i osoblje vrtića, nov prostor i igračke, drugačiji raspored i režim aktivnosti u odnosu na onaj kući.